پل خواجو اصفهان
باغ ارم شیراز
عمارت شهرداری تبریز
  • جنگل ابر

  • جنگل ابر

  • جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر یکی از کهن‌ترین جنگل‌های کره زمین است که به وسعت ۳۵ هزار هکتار در نزدیکی روستای ابر شاهرود و در مرز استان‌های سمنان و گلستان و در رشته کوه‌های البرز شرقی واقع شده و یکی از مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌باشد.

جنگل ابر یک از جنگل‌های هیرکانی است. این جنگل‌ها در نوار جنوبی دریای خزر واقع شده‌اند و کهن‌ترین جنگلهای کره زمین هستند. همچنین جنگل ابر اکوتن یا مرز میان بند دو اکوسیستم  نیمه بیابانی و جنگلی است که کل گونه‌های گیاهی این دو اقلیم در آن وجود دارد. این جنگل در دو منطقه کم ارتفاع و بلند واقع شده که به این دلیل توده بزرگی از ابر در نزدیکی درختان آن تشکیل می‌شود و به همین خاطر به “جنگل ابر” معروف شده‌ است.

در سال‌های اخیر اقدامات متعددی باعث آسیب زیاد به جنگل ابر شده که می‌توان به این موارد اشاره کرد. قطع کنترل نشده درختان بین سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸، چرا بی رویه دام، ورود بی رویه و نا به ‌سامان گردشگر و طرح احداث جاده روستای ابر به علی آباد کتول که از میان این جنگل می‌گذرد.

پوشش گیاهی و جانوری جنگل ابر

تنوع گونه های گیاهی جنگل ابر به علت موقعیت جغرافیایی آن بسیار است . درختانی چون بلوط ، ممرز افرا ، شیردار ، توسکا ، آزاد داغداغان و گیاهان مرتعی مانند چوبک ، اسپرس ، دم روباهی ، آویشن و شبدر و … را میتوان در این جنگل مشاهده کرد .

اکوتن بودن منطقه در تنوع گونه های جانوری نیز موثر بوده و از گونه های مختلف جانوری می توان به خرس قهوه ای ، گرگ ، پلنگ ، خوک وحشی ، شغال ، روباه ، خرگوش کل و بز ، شوکا ، و از پرندگان کبک ، کبوتر جنگلی ، بلدرچین ، عقاب جنگلی  ، کرکس ، شاهین ، فاخته ، قرقاول اشاره کرد .

بهترین فصل سفر به جنگل ابر

فصل بهار به خاطر تولد طبیعت برای سفرهای طبیعت گردی بسیار مناسب است ؛ اما پاییز با دنیای رنگارنگ خود نقشی بی بدیل و بی نظیر به فضای جنگل ابر می بخشد . راه رفتن برروی زمینی پوشیده از برگ که درمیان آن ها گاه بلوط دیده می شود ، بسیار لذت بخش است .

درباره ی رضا خرمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *